1992-09-15
Увяхващият оптимизъм на частния бизнес
Нова ера
ФИРМА “ДАЛ СИАТ” БИЕ ТРЕВОГА
Обявената пресконференция от “Дал сиат” на 10 т. м. слабо привлече вниманието на средствата за масово осведомяване. Не е трудно да се направи умозаключението защо това е така, ако добре се познават условията, при които частният бизнес е поставен да се развива сега у нас, и общото състояние на нашата икономическа политика. СЛЕД БЛИЗО тригодишна икономическа реформа положението в стопанството ни не се е променило съществено съобразно целите и надеждите, които се залагаха. Не са извършени необходимите структурни изменения. Не са създадени условия за нормално функциониране на пазарно стопанство. Задълбочени са икономическата и стопанската криза в страната. Частният бизнес участвува с незначителния дял само от около 4 на сто в брутния национален продукт. А неговата дейност е концентрирана почти изцяло в сферата на търговията. Чуждестранни капитали и инвестиции не навлизат, а в производството въобще не присъствуват.
Големите надежди, с които частният бизнес обвързваше своята дейност с поемане на държавното кормило от коалицията СДС – ДПС, се топят като снежна топка. Правителството на Ф. Димитров оформи напълно рухването на частните бизнесмени и засили разочарованието им. Те сега гледат с оптимизъм края на тунела. След близо една година бездействие на правителството те спират и се оглеждат. И не само, че не са направили нито крачка напред, а са се върнали назад.
ГЛАВНИТЕ ПРИЧИНИ са ясно очертани. Многоочакваната и широкорекламирана на СДС не се осъществява в съответствие с необходимите условия и предпоставки. Не се прави нищо от правителството и законодателния орган тези условия да се създават като възможно най-благоприятни. Монетарната политика, по начало успешна и целенасочена във вярна посока, отдавна вече изчерпа своите възможности. Високите лихвени проценти не стимулират производството. Това задържа влагането на инвестиции посредством банкови заеми.
Така необходимата приватизация не може да се осъществява, без да се засилва икономическият потенциал на частния бизнес. А не се реализират и обещанията за предоставянето му на преференции от правителството на СДС – ДПС.
Реституцията се узакони и се провежда извън и независимо от приватизацията. Освен всичките отрицателни последици на това явление върху приватизационната политика то упражнява своето негативно въздействие върху частния бизнес. Реституцията удовлетворява интересите само на една незначителна част от обществото ни, която преследва своите цели за лично благополучие в противовес на интересите на обществото. В сферата на търговията, където сега е концентриран частният бизнес, това се отразява крайно неблагоприятно. Астрономическите цифри на наемите за недвижими имоти поставят на колене частните бизнесмени.
Липсата на законодателство, което да гарантира развитието на частния бизнес, му нанася сериозни удари. То е една от главните причини и за липсата на чуждестранни инвестиции в страната. Чуждите капитали изискват правови гаранции за своята дейност, които на този етап не съществуват. Не са определени правилата на играта от гледна точка на процента на участие на чуждестранните капитали с оглед интересите на местния бизнес.
Беззаконието и хаосът създават условия за спекула, която е вече масово явление.
ГЕНЕРАЛНИЯТ ДИРЕКТОР на фирма “Дал сиат” и много други като него не могат да реализират нормално своите сделки, не могат да участват със свой дял в производството и реализацията на продукцията в сдружение с държавни фирми, ако не са обвързани с висши представители на държавната власт.
По тази причина фирма “Дал сиат” не получи разрешение за 50 на сто участие в производството на хляб по технологията, закупена от Италия.
Но беззаконието и хаосът разтварят широко вратите и на корупцията, която е родна сестра на спекулата.
Сега нашата страна гъмжи от подобни явления. Частните бизнесмени често биват изнудвани задължително да спонсорират някого, някакви политически сили и лица обикновено от управляващата партия, за да получават някакви възможности да рекламират, развиват и реализират своята дейност.
Спекулантите сега дават тон и предопределят икономическата политика, като в крайна сметка възпрепятствуват нормалното развитие както на държавния, така и на частния сектор. В държавния сектор не работят нормално поради несигурността на стопанските ръководства. Те очакват непрекъснато смени поради политически пристрастия. Те очакват приватизация, чиито условия и изменения не се знаят, а също не са определени и във времето. Необходимото икономическо взаимодействие между държавния и частния сектор не се осъществява поради липса на определени законодателни инициативни мерки, поради престъпно бездействие, поради разширяващия се хаос.
ЛИПСВАТ РЕГИОНАЛНО оформени пазари. А на тези от тях, които имат определени форми на функциониране, често преобладават чуждестранни стоки. А чуждите търговци в по-голямата си част нямат дори седалища в нашата страна. Именно това положение създава прекрасни условия за спекула. Те почти винаги се изплъзват от заплащането на данъци.
Много от техните стоки не се окачествяват.
Тревогата, която бие частният бизнес, заслужава особено внимание, защото се отнася до основни страни на цялостната ни икономическа политика.