2003-11-12
Предвидените процедури възпрепятстват усвояването на предприсъединителните фондове
Икономически живот
Предприсъединителните фондове са един от пропилените източници за необходими инвестиции в българската икономика поради липсата на адекватна икономическа роля на държавата. За това свидетелства ниският процент на усвоени от тях средства през последните години. Тази констатация ангажира експертите на Съюза за стопанска инициатива, Института за социални и политически анализи и счетоводна къща ДАЛ СИАТ да проучват въпроса за усвояването им.
В проведена анкета между представители на дребния и средния бизнес над 72% от анкетираните смятат, че предвидените процедури играят възпрепятстваща роля за възползването от тези фондове. Доколкото те са в резултат на преговори, в които е участвала изпълнителната власт, представителите на бизнеса с основание отнасят проблема към липсата на адекватна икономическа роля на държавата. Наличието на насърчаваща роля би предизвикала необходимата инвестиционна банкова система, която на свой ред ще улесни безрисковото усвояване на предприсъединителните фондове.
Над 64% виждат причина за невъзползването от тези фондове във възпрепятставащо влияние на достъпната информация свързана с тях. Изтълкуването на това отношение показва, от една страна ниската степен на информираност между представителите на дребния и средния бизнес, а от друга липсата на стимулиращия елемент в структурирането на достъпната информация, отнасяща се към предприсъединителните фондове. Практиката в други страни показва необходимостта от по-голяма ангажираност, както на държавните институции, така и на граждански браншови структури в популяризирането на информация улесняваща достъпа на бизнес средите към инвестиционните фондове.
Интересен е отговорът на близо 70% от анкетираните, че собствените ресурси имат благоприятно въздействие за усвояване на предприсъединителните фондове. Според експертите този процент е преувеличен. Той се дължи на подсказваната готовност и/или липсата на субективна причина за невъзползването от фондовете. Също така може да се обясни преувеличения процент с недостатъчна информираност за задължителните условия свързани с усвояването на фондови средства.
Прави впечатление почти еднаквият процент /около 14%/ на анкетираните, които считат за незначителна ролята на достъпната информация и предвидените процедури. Тъй като ни е известен процента / 28,2% / на анкетираните, които са посочили въздействието на собствените ресурси като възпрепятстващо, няма съмнение, че последните са наполовина разделени относно незначителното въздействие на достъпната информация и предвидените процедури.
Резултатите от проведената анкета могат да служат за широка обществена дискусия относно препятствията пред дребния и средния бизнес за възползването от предприсъединтелни фондове.
Д-р А. Лидиянов
Председател на Експертния съвет на ИСПА