2003-08-13
Политическите сили и държавните институции се ангажират с проблемите на бизнеса конюнктурно
Икономически живот
Проблемите на дребния и средния бизнес са проблеми на над 80% от заетите лица на трудовия пазар. Без да звучи популистично може да се каже, че те засягат по-голямата част от българския народ. За тези проблеми не е престанало да се говори от зорите на преходния период, а самите те продължават да съществуват, влошавайки се. От тук черпи значимостта си проведената през месец юни т.г.анкета.
Близо 53% от анкетираните смятат, че политическите сили се ангажират с проблемите на средния и дребния бизнес конюнктурно, в зависимост от тесните партийни интереси. 40% са на мнение, че тази ангажираност намира отражение предимно в предизборните кампании. Малко повече от 7 % ги виждат в управленските програми.
За да се попълва картината над 58% от анкетираните определят ангажирането на държавните институции, имащи отношение към бизнеса, като обслужващо пропагандно самите институции. 40% виждат тази ангажираност, като резултат от налагането на тези проблеми от браншовите организации.
Докато само 9.1% са доволни от ангажирането на гражданските структури с проблемите на средния и дребния бизнес, близо 32% го определят като незадоволително. Над 59% са категорични, че тези структури действат в като реакция на определени събития.
Изложените резултати от тази анкета поражда тревога. Даже оценката на бизнеса да не отразява 100 процентно действителността, тя изразява до голяма степен негативност както към политическите сили и властта, така и към гражданските структури. Последните би трябвало да бъдат Алианса, в който се формира гражданската позиция, дефинираща проблемите и пътя на тяхното решаване.