1993-03-18
В предизборната платформа на СДС
Бизнесмен
Секретарят на БББ ВЕСЕЛИН АВРАМОВ представи гостите от фирмените братства: д-р Аднан Лидиянов – президент на “Дал Сиат” ООД, и инж. Георги Тодоров – шеф на “Комплект дизайн и инжинеринг”. След това отново припомни част от програмата на Жорж Ганчев в Америка – лекции във факултетите по мениджмънт и право на университета в Охлахома и телевизионна дискусия с неговият президент.
ВЪПРОС: Кога според вас ще има предсрочни избори? Ще влезе ли БББ в коалиция с някого?
ВЕСЕЛИН АВРАМОВ: Ще перифразирам думите на Жорж Ганчев: “Ние не сме Библията, за да кажем всичко с абсолютна точност.” Въпреки това се стремим към избори, защото смятаме, че не е справедливо в сегашния парламент да участват толкова малко партии от политическия спектър у нас.
Доц. ИВАН ПЕТКОВ: Въпросът за изборите се задава все по-често в резултат на процесиите, които се развиват в парламента и в СДС. Аз съм смутен от начина, по който става това. Нашата общественост надига глас за избори винаги, когато една и съща политическа сила изразява своята неудовлетвореност от състоянието на някоя партия или спрямо съотношението на силите в парламента. Поставянето на въпроса за предсрочни избори с такава честота през последните години не е особено полезно за самите избори. Въпреки това винаги, когато констатира, че има драстично несъответствие между парламентарни и извън парламентарни сили, съществуват определени механизми за преодоляване на това състояние.
Проф. НАНСЕН БЕХАР: Въпросът за предсрочни избори трябва да се разглежда в контратекст на цялостния политически процес в страната.Все още не са формирани новите съотношения, от които ще изкристализира разпределението на силите в един нов парламент. Смятам, че изборите няма да са преди късна есен, защото през пролетта ще има едно изчакване. Все още ценовият шок не е толкова силен, че да доведе до драстични социални напрежения, които да разместват пластовете. През лятото никой не прави избори, а от задвижването на процедурата до самите избори ще минат няколко месеца. Така че есента е първият възможен срок, който обаче не е задължителен.
Доц. ИВАН ПЕТКОВ: В нашата политическа действителност за съжаление на преден план излиза математиката. Всичките предизборни комбинации пресмятат механично колко гласа би могла да събере дадена партия, за да прескочи процентната бариера за влизане в парламента. Не се следва естественият ход в търсенето на близост между позициите. В това отношение Бизнесблокът категорично заяви своите позиции в различните области на политическия живот и на тяхна база по-нататък ще търси възможност за някакво обединение, за постигане на целите, прокламирани в нашите програми.
ВЪПРОС: Какъв е кръгът от вашите евентуални партньори, които наричате “знаещи и можещи”?
ВЕСЕЛИН АВРАМОВ: Днес пред вас са двама бизнесмени, двама знаещи и можещи хора. Те са едни от градивните единици на нашето общество. Можете да задавате въпроси и към тях.
ВЪПРОС: Удовлетворява ли ви сегашният вид на данъчните декларации? По време на бъдещите избори ще задължавате ли своите служители да гласуват за БББ?
АДНАН ЛИДИЯНОВ: Ние, бизнесмените от фирмените братства, симпатизираме на Бизнесблока, но това не означава, че всички сме членове на тази партия. Когато сключваме договори с наши служители, предвиждаме и тяхната, и фирмената изгода. В никакъв случай не ги ангажираме с бъдещите избори.
Колкото до данъчната система, тя не може да се изгради изведнъж, с магическа пръчка. За съжаление правителството и на Димитър Попов, и на Филип Димитров не представи конкретни програми в това отношение. В предизборната платформа на СДС съществуваха думите: “Ние сме за система от преференции за новосъздаващия се бизнес.” За съжаление не видяхме такива преференции, а това още повече активизира спекулативния бизнес. Може би за някои политици е необходимо да има мафиоти, а не бизнесмени.
Сегашната данъчна система не ни удовлетворява. Всеки от данъчните агенти тълкува законите по различен начин, защото техните механизми са все още неясни.
ВЪПРОС: Не става ли прекупуване на стоки в страната и оттам покачване на цените за сметка на крайния потребител?
Инж. ГЕОРГИ ТОДОРОВ: Когато се говори за бизнес, обикновено се има в предвид търговията. Виждат се прекупвачите и спекулантите. За съжаление до тук достига представата за бизнесмените. Малко хора обаче знаят как се произвежда националният доход. Цените на на изходните материали, без да растат, могат стремливо да вдигат цените на крайния продукт. Защо е така? В световен мащаб технологиите се обнародват на всеки 3-7 години. В нашата страна вече трета година не е пусната нито една нова технологична линия. Скоро може да настъпи още по-голям срив в производството и покачване на цените.