1998-02-17
Реформа не се прави със смяна на хората, а със смяна на системата
Излизайки тази сутрин от дома, чух дъщеря ми:
- За каква пресконференция говорите?
Спрях се, изчаках я да се доближи и казах:
- Ако това е въпрос, става дума за пресконференция, в която ще отразяваме отношението ни като АСКБ към данъчната реформа.
Тя:
- За бога, недей, ако не си убеден, че нашите управници се нуждаят от професионална оценка, не трябва да ги критикувате, защото това е нещото, което напоследък съвсем не търпят. Виж какво стана с “Хъшовете”.
Казах:
- Виж тате, не е вярно, че не ме е страх, но не мога да не кажа мнението на съседа, че “след приемането на данъчните закони, всеки български гражданин ще има нужда от съветник”.
Не мога да не споделя с вас думите на един данъчен началник, че “след като красавицата стана зам. министър, ни правят на маймуни. Ту обединяват службите, ту ги размножават. Ту ни изпращат на изпити, ту ни принуждават да подпишем срочни договори”. А последния хит на реформата е превръщането на СУДА във въртележка, а началниците в седалки. Вчера започна въртенето и бе завършен първия кръг.
Реформа не се прави със смяна на хората, а със смяна на системата. Ако махнем лъскавите лепенки, явно целят закона за държавния служител да не завари нито един “наш” т.е. не техен човек в държавния апарат.
А що касае Закона за изменение и допълнение на Закона за счетоводство, дъще, не мога да не предоставя на журналистите нашите забележки:
Най-напред подчертавам, че реформата повече от всякога не търпи отлагане. Без лозунги от типа “отиваме в Европа”, и лепенки от рода на “Това го налага синхронизацията с международните стандарти”.
Второ, крайъгълният камък в този период е изграждането на гражданско общество, т.е. такова общество, чиито граждански структури са стабилни, действащи и влиятелни. Това гарантира съвременна държавна администрация, реформа в правилна насока.
Реформа, която сменя системата, като създава развита икономическа база.
Законът се състои от 44 параграфа, от които 33 засягат 32 члена от ЗС . Те засягат 54 алинеи, като създават 22 нови алинеи, точки и изречения.
За пореден път повтаряме, че ЗС се нуждае от изменения и допълнения. Затова виждаме действията в тази насока са правилни.
В З-на за изм. и доп. на ЗС, по който вземаме думата сега, са направени положителни промени, като въпросите за преоценъчния капитал, ревалоризацията, техническите промени и опита закона да съдържа критерии за Гл. счетоводител.
Необяснимо е за нас защо не намериха място в закона критерии, правила и докрай изискванията към счетоводните документи, които в момента са приоритет на изпълнителната власт Както и задължителни изисквания за счетоводните къщи.