1991-12-18
Принципите на бизнеса сега са неговите проблеми
Вечерни новини
Силно впечатление ми направи един от принципите на смесената българо-ливанска фирма “Дал Сиат”: да делят своята печалба с редовните си клиенти.
Какво е това - позабравен хуманизъм на фона на грубата битка за максимално обогатяване или умна стратегия, която ще осигури налагането на фирмения знак и оцеляването в бъдеще?
-Навярно имате в предвид потребителските карти, които издаваме след еднократна покупка в магазините ни на стойност 400лв. 10 процентната отстъпка за клиентите ни? - уточнява генералния директор на фирмата д-р Аднан Лидиянов, кандидат на икономическите науки, завършил в България.
- Но не е само това. Убедени сме, че сега печалбата ни трябва да е минимална, цените да са достъпни за българския джоб...
Така навлязохме в разговор за принципите на бизнеса. Нещо, което в настоящия момент е изключително важно. Защото спекулативната печалба, за която в момента има известни условия, ще отшуми и “бизнесмените”, които разчитат на нея, след време ще трябва да се спасяват. И само фирмите, основани на истинските принципи на бизнеса, ще имат бъдеще и пазари.
Само 6 месеца след създаването си “Дал Сиат” е увеличила уставния си фонд 7 пъти благодарение на отработените фирмени принципи, Някои от които са: привличане на чуждестранен капитал за инвестиции в страната както в търговията, така и в производството; да не работят като посредници - нито между фирми в страната, нито между пазари, а да установяват директни контакти с производителите; работейки за печалбата на фирмата, да я делят с редовните си клиенти...
“Именно принципите на бизнеса сега са негови проблеми - заяви д-р Лидианов като специалист - икономист .
- Сега, когато частния бизнес прохожда, той трябва да намери връзките си с държавния, да създаде необходимия механизъм за функционално действие. За съжаление забелязваме две негативни явления: от една страна, някои частни бизнесмени мислят, че неминуемо частния сектор може да се развива единствено върху разрушения държавен сектор. А от друга страна, ръководителите на държавни фирми или са ангажирани с личните си проблеми и съдбите си, или гледат на частния бизнес като заплаха.”
Припомнихме си повтаряните истини, че сериозният частен бизнес е заинтересован от пазарен механизъм, от сериозна законодателна основа, от ангажираност на стопанската полиция, митническите власти, данъчните органи, от политическа стабилност...
Но това, което ми се стори ново като подход и твърде важно, се съдържа в извода на д-р Лидиянов, че “работейки за натрупване на паричния капитал на частния бизнес, е нужно да се работи за натрупване на моралния капитал. Това са две части на един и същ необходим му капитал. Противоречието, заложено в това единство, тласка много “бизнесмени” към спекула и укриване на печалби и данъци. А това пречи за създаването на нормален пазар”. А нали именно от него всички имаме нужда.