2003-04-23
Предприемачите са скептични, че промените в режима на осигуряване подобряват бизнессредата
Пари
ИЗМИНАХА вече близо четири месеца, откакто започнаха да действат промените в режима на взаимоотношенията между националния осигурителен институт /НОИ/ и данъкоплатеца. Какви са практическите резултати, погледнати от страната на тези, които трябва да понесат промените? На този въпрос се опитва да отговори анкетата, направена сред произволно избрани представители на дребния и средния бизнес*.
КАКТО въвеждането на задължителните минимални осигурителни прагове, така и въвеждането на предварителната регистрация на трудовите договори не бяха приети еднозначно от средите на бизнеса. До края на март може да бъде забелязана необичайна медийна активност от страна на министерството на труда и социалната политика, в резултат на която са цитирани в изобилие цифри в защита на промените. Това провокира провеждането на анонимна анкета по случайна извадка в средите на дребния и средния бизнес. Според министър Шулева промените главно целят защитата на свободната конкуренция, изваждането фирмите от сивата икономика и подобряването условията на пазара на труда. Едва 6.7% от анкетираните смятат, че тя е права относно конкуренцията и сивата икономика. 11% твърдят, че до голяма степен тези промени ще подобрят пазара на труда.
Докато 77.78% от анкетираните са на мнение, че г-жа Шулева не е права за конкуренцията, 71.1% са на същото мнение относно подобряване на условията за развитие на пазара на труда. Прави впечатление процентът от 24.4 на тези които вярват, че тя е права спрямо сивата икономика.
Резултатите от проведената анкета отразява разногласията в средите на средния и дребен бизнес. Това се дължи повече на различията в степен на коректността на взаимоотношенията с НОИ, от колкото на финансовото състояние на ръководените от тях предприятия, смятат организаторите на анкетата. Такъв извод е лесно защитим на фона на оповестена информация от НОИ за новите над 3000 осигурители, които са се появили по-скоро в резултат на масираните проверки, отколкото на ефективността на промените.
Доколкото анкетата отразява отношението на бизнессредите към въведените промени, не е редно да се прибързва с изводи, свързани с резултатите от тях. Дори да се укажат ефикасни за бюджета на НОИ, това не променя техния характер като административни. Като такива не е приемливо да се превръщат във философия за управление. По-скоро те са временна мярка, от която трябва да се откажем по пътя на реформата и хармонизирането на нашето законодателство с европейското.
* Анализираните резултати са от съвместна анкета на Института за социални и политически анализи и счетоводна къща ДАЛ СИАТ сред представители на средния и дребния бизнес в страната.