2002-07-02
Предложенията на д-р Лидиянов относно три законопроекта
Икономически живот
Приветстваме Министерство на финансите за подготвената ДП, поне затова, че за първи път е направен опит да бъде предварително изложена за дискусия. По същество не виждаме в предложеното адекватна и ефективна данъчна политика.
Адекватна ДП задължително предполага поне две условия:
1. Правилно дефиниране на общонационални цели, пътя за постигането им и приоритетите във всеки даден етап.
2. Съвременна система от данъци и такси и събирането им, намаляваща до минимум нуждата от прибягването до заобикалянето ù.
Адекватната ДП, за да е ефективна в условията на демократично управление, изисква да са налице:
1. Стабилизирана квалифицирана държавна администрация с модерна материална база и прилични условия за изпълняването на задачите;
2. Отговорният неформален диалог между изпълнителната власт и социалните партньори.
Изхождайки от изложеното по-горе смятаме, че бизнес средите, предимно представителите на семеен, дребен и среден бизнес, ще подкрепят такава ДП, която е изградена върху следните принципи:
1. Да цели реален икономически растеж, който ускорява икономическите реформи с поносима социална цена;
2. Да утвърждава здравословен бизнес климат, в който господстват общи правила, сведена до минимум престъпна и незаконна дейност и равнопоставеност на данъчните субекти.
3. Да стимулира повишаването на конкурентноспособността на продукцията на националния капитал и тенденцията за интегриране на националната ни икономика в Европейската и Световната.
За постигането на ефективна, адекватна и по-малко конюнктурна ДП, виждаме единствения път чрез:
1. Постигането на ОБЩОНАЦИОНАЛЕН КОНСЕНСУС по основните икономически въпроси;
2. Подлагането на промените и измененията на икономическите и данъчните закони на широко обществени дискусии и зачитането на експертната позиция на структурите, представляващи гражданското общество.
3. Изграждането на смесени органи, в които участват представители на гражданското общество за контролирането на действията на съответната държавна администрация. Такива органи изпълняват ролята на колективния омбудсман.
Смятаме, че следваната от правителството в момента ДП се нуждае от основен ремонт за да бъдат постигнати следните цели:
1. По-справедливо разпределение на данъчното бреме;
2. Стимулирането на стесняване на сенчестата дейност до възможния минимум;
3. Спасяването на дребния и средния бизнес, който е единствения създател на средна класа, без която е застрашена и реформата, и политическата стабилност;
4. Подпомагане на процесите на капитализиране чрез инвестиране, реинвестиране и обединителни форми в реалната икономика.
Ние сме убедени, че има сериозна възможност за разширяване на данъчната база, която ще позволява намаляването на данъчните ставки без да има негативен ефект върху бюджета. Това е достижимо със стимулирането на отчетността, която отразява действителността в предприятията:
ПО ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ:
1. Да се приемат понижени минимални прагове за обществено осигуряване от тези, които са предложени от Министерството на труда и социална политика;
2. Приемането на разпоредба, която задължава предприятията да не намаляват за следващите три години нивата на осигурителния доход, постигнати през 2002г.;
3. Диференцирани три нива във всяка осигурителна група, отнасящи се към: малки, средни и големи предприятия;
4. Задължителните нива да са в сила само за новопостъпилите в предприятието и за тези с по – нисък от минималния осигурителен доход;
5. Задължителните нива да не се коригират през следващите две години, освен с официалния коефициент на инфлация;
6. При работни заплати, надвишаващи задължителните нива на осигурителен доход, за разход на предприятията да се признава пълният размер на заплатата, а размера на осигурителните вноски върху сумата, надвишаваща МОД да е предмет на колективния трудов договор.
ПО КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ:
1. Предвиденото намаление на Данък печалба от 23.5 до 20% през 2004г е възможно още през 2003г.
2. Освобождаването на дивидентите от облагането при положение,че разпределената сума не надвишава 20% от чистата печалба.
ПО ОБЛАГАНЕ НА ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИ:
1. Необходимо е повишаване на прага на необлагаемия доход;
2. По-гъвкава система за облагане с патентния данък, като се увеличи броя на зоните, особено в големите градове, и въвеждане на критерии, които увеличават данъка с коефициент.