2014-07-17
„Омертата” КТБ – от Алексей Петров до Цветан Василев през един багажник
glasove.com
Помните ли онзи Алексей Петров, който на 21 декември 2009 година написа писмо до тогавашния финансов министър Симеон Дянков. „Нашето предложение е да бъдат предприети действия по пренасочване на част от значителните финансови ресурси на държавните организации от търговските банки към Българската банка за развитие /ББР/”, написа тогава Петров. 50 дни по-късно Алексей Петров бе проснат по очи и обявен от Цветан Цветанов за „октопода” на държавата. Преди онова писмо имаше и една среща в кабинета на ректора на УНСС – между Цветан Василев и Алексей Петров. И ставаше дума кой да влезе в един багажник.
21 декември 2009 г.
ДО Г-Н СИМЕОН ДЯНКОВ
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ И МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ
НА Р. БЪЛГАРИЯ
В условията на световна икономическа криза, институциите на ЕС отделят все по-голямо внимание на разработването на задълбочени мерки и за създаването на нови „кризисни инструменти”, способни да осигурят както благоприятна бизнес среда, така и ползотворно да стимулират малките и средни предприятия (МСП).
Природата на малкия и средния бизнес се състои в изключителната му динамика и адаптивност, което позволява МСП да бъдат определяни като двигател на икономиката в редица страни, включително и в България. Към това трябва да се добави и спецификата на българската икономика, където МСП формират нейния гръбнак и са в основата на стабилното икономическо развитие.
МСП могат да бъдат стимулатор за икономическото раздвижване в страната ни, стига да се предприемат неизползувани до сега мерки и да се приложат подходящи инструменти, свързани със създаване на възможности за набиране и осигуряване на финансови ресурси, необходими за осигуряване на дейността им, за разширяване на достъпа им до новите технологии. Всичко това ще доведе до подобряване на тяхната ефективност и конкурентноспособност.
Във връзка с това се налага държавата да приложи нетрадиционни методи и средства за подпомагане и финансово стабилизиране на МСП. Един от тези методи е свързан с рационалното използване на наличните финансови ресурси, притежавани от различни държавни организации. Анализът показва, че същите поддържат значителни финансови обеми, които обикновено се използват за корпоративни цели, а може на практика съществено да допринесат за реалното подпомагане на националната икономика, без да бъдат нарушени пазарните механизми.
Все още в България държавата продължава да бъде основен партньор на бизнеса и банките. Това означава, че държавата може да си позволи не чрез прилагането на административни, а с пазарни механизми да предприеме мерки, оказващи въздействие върху банковите институции с цел намаляване високите лихвени нива по кредитите за МСП.
В условията на безпрецедентна световна икономическа криза нараства ролята и отговорността на държавата при управлението на средствата, както от държавния бюджет и целия публичен сектор, така и на средствата на дружествата с преобладаващо държавно участие.
Нашето предложение е да бъдат предприети действия по пренасочване на част от значителните финансови ресурси на държавните организации от търговските банки към Българската банка за развитие (ББР). Използването на ББР като финансов инструмент в подкрепа на инвестициите и за разширяване на експортните възможности на малките и средни предприятия, дава възможност и много от тях реално да получат достъп до необходимото финансиране на дейността си, под прекия контрол на държавата.
Подобни мерки не противоречат на принципите на пазарната икономика, а са израз на желанието на собственика – в случая държавата, да управлява по-ефективно икономиката си. По този начин могат да бъдат постигнати следните икономически резултати:
● Преди всичко МСП ще могат да получат кредити при по-ниски лихвени равнища чрез прилагането на пазарен механизъм (7% ) – лихвен процент по кредити, с предоставяно финансиране от ББР). Това няма да ощети държавните дружества, защото лихвите по депозитите и разплащателните им сметки ще се запазят на същите нива (в момента те са в диапазона 0,1-1,5% по разплащателните сметки и 4-4,7% – по депозитните сметки);
● ще бъдат премахнати корупционните практики, прилагани при привличането на ресурси и предоставянето на кредити;
● ще се редуцира размерът на предоставяните от държавния бюджет средства за подпомагането на МСП, като се използват ресурсите на държавните дружества, фондове и министерства;
● ще се даде възможност за създаването на варианти, при които търговските банки могат да бъдат заобиколени (например, използването на възможностите на пощите – практики, доказали своята ефективност в Германия и Франция);
● създава се възможност ББР да акумулира и допълнителни средства от лихви, такси и комисионни по отпуснатите кредити, което от своя страна ще доведе до реинвестирането им в националната икономика.
Механизмът за ефективното използване на средствата на държавните организации включва:
- задължаване на държавните дружества да открият депозитни и разплащателни сметки в единствената държавна банка – Българската банка за развитие, като по този начин насочат там значителни средства;
- усвояването на средствата от МСП може да се извършва и чрез търговските банки, като всеки един кредит се представя в ББР за предварително одобрение;
- създаване на НЕмногобройна но ефективна кредитна администрация в ББР, която да контролира пряко целевото усвояване на отпуснатите кредити;
- лихвеното равнище, при което ББР ще предоставя ресурси на търговските банки да бъде определено на нива около 5,5%, а кредитите от търговските банки за МСП – около 7%, в които са включени и събираните от банките такси и комисионни;
- размерът на предоставяните от ББР на търговските банки ресурси трябва да бъде съобразен с поддържането на нива на ликвидност, според нормативните изисквания на регулаторните органи в страната.
Трябва да отчитаме съществуването на риск, свързан с изпълнението на гореописаната схема – евентуалното нарушаване на ликвидността на няколкото банки, в които към момента са съсредоточени финансовите ресурси на държавните дружества. Преодоляването на този риск може да се постигне с постепенното пренасочване на държавните парични средства, съобразено със срока на депозираните финансови ресурси и допустимите обеми.
Предложеният модел не поражда негативен ефект върху дейността на държавните организации и не предполага намаляване на лихвените им приходи. Нещо повече – той минимизира рисковете от загуби, породени от евентуални неблагоприятни събития в банковия сектор, като същевременно осигурява реален достъп до така необходимите за МСП финансови ресурси при изгодни лихвени условия.
Настоящето становище е съобразено с препоръките, постъпили по време на дискусията, проведена от Консултативния съвет при ССИ на 16 декември 2009 г. и отразява принципната им същност.
С УВАЖЕНИЕ :
Д-Р ТЕОДОР ДЕЧЕВ, ЗАМЕСТНИК ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УС НА ССИ
ДОЦ. Д-Р АЛЕКСЕЙ ПЕТРОВ, ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА ССИ
Д-Р АДНАН ЛИДИЯНОВ, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ДАНЪЧНА ПОЛИТИКА ПРИ ССИ”
По онова време на власт е правителството на Бойко Борисов.
Алексей Петров по онова време харесва Бойко Борисов, пуши пури и яде тетевенско сирене с него на басейн „Спартак”.
Писмото е написано близо четири месеца след напускането на Алексей Петров от ДАНС. Пак по онова време Корпоративна търговска банка е в нечуван възход и под благослонния поглед на правителството на ГЕРБ огромните държавни капитали са съсредоточени именно в КТБ.
50 дни по-късно, след написване на писмото, Алексей Петров е проснат по очи, арестуван и обявен от Цветан Цветанов за „октопода” на държавата.
Години по-късно, след като премина през „детската левичарска болест” да обвинява единствено Цветан Цветанов и да оправдава Бойко Борисов като „подведен” за ареста му, Алексей Петров винаги е твърдял, че истинската причина зад операция „октопод” срещу него се крие именно в писмото му за банките.
Запознати със задкулисието на делото „октопод” обаче са далеч по-конкретни и още след ареста на Алексей Петров припомниха любопитен детайл, който АФЕРА още тогава публикува.
Около КТБ и тогава се носят свирепи, но само задкулисни вихри.
Алексей Петров е в „тежки” отношения по онова време с Делян Пеевски. Но не и с Цветан Василев.
Какъв е бил точно конфликтът, изострил тона на Петров, и до днес той самият премълчава, но в сградата на УНСС, в кабинета на ректора, се провежда „паметна среща”.
Ректорът, по предварително настояване на Алексей Петров, моли Цветан Василев да го посети в кабинета му и там изненадващо влиза Алексей Петров. Петров е бесен:
„Кажи на оня твоя Дебелия, че ще го вкарам в багажника, ако продължава…”.
Цветан Василев си „измива ръцете”, че “техните отношения” са си “само техни”.
Какво е нажежило желязото тогава, историята зад пердето мълчи. След ареста на всички от „октопода” обаче обявеният за „мозък” на „октопода” Николай Велков, по-късно напълно оневинен, в прав текст твърди, че според него истинската причина зад целия фарс, наречен „октопод”, се крие в битката за КТБ. „Алексей Петров, като служител на ДАНС, знае много, ако реши, той може да говори за това”, казва тогава Николай Велков.
По същото време ДАНС вече е в ръцете на кохортата на Иван Драшков.
Въпреки че точно Драшков е бивш водещ офицер на Алексей Петров, когато той е „под прикритие”, по времето на Бойко Борисов обичаните, толерираните и издиганите са именно хората на Драшков. До степен – Борисов да направи шеф на ДАНС Цветлин Йовчев.
Цветлин Йовчев и цялата компания, която сега се вихри една година начело на спецслужбите и МВР, тогава са „нашите момчета” на Бойко Борисов и Цветан Цветанов. Те са „момчета” и на Доган обаче. И на Иван Костов. И на Румен Петков. И на ген. Атанас Атанасов. Защото – всички те плачат с едри сълзи при всяко лошо стечение на обстоятелствата около Иван Драшков.
Тогава Алексей Петров почти открито води война с Драшков, Цветлин Йовчев, Писанчев и всите останали.
Крайъгълният камък се явява разработката „Галерия”, истинската цел на която е Цветлиновият отбор да замете онова, което е вършил, включително и с подаване навън умишлено на класифицирана информация от ДАНС.
„Активното мероприятие” „Галерия” е отиграно мръснишки, за да бъде ударен условно казано „кръга Петко Сертов” в ДАНС, и за да бъдат прикрити, меко казано, нарушенията на Цветлин Йовчев и компания.
Надяваме се на читателската интелигентност, че още тогава службите са знаели и знаят какво точно се случва около КТБ.
Знае го и Алексей Петров. Той пише обаче „хабилитирано” писмо до Дянков, което вероятно дава много знаци, но в него няма никаква конкретика за истинските задкулисни и корупционни процеси, които днес,шест години по-късно са усърдно удържани И от спецслужбите, избухнаха с ефекта на неутронна бомба.
Девет дни преди ареста на Алексей Петров,
зам.-изпълнителният директор на Съюза за стопанска инициатива тогава Теодор Дечев внася в деловодството на Министерски съвет, адресирано до министър – председателя Бойко Борисов, ново писмо с входящ номер издаден на 2 февруари 2010 г., който е съобщен на секретариата на ССИ по телефона. Входящият номер на писмото е № 7640 / 02.02.2010 г.
Официалният телефон, даден от МС за регистрация на кореспонденцията е 940 – 27 – 73. Входящият номер на писмото на ССИ е получен от телефон 940 – 24 – 15.
Ето и пълния текст на писмото:
до Министър-председателя Бойко Борисов:
Изх. № 04 от 29 януари 2010 г.
ОБРЪЩЕНИЕ
от Д-р инж. Теодор Данаилов Дечев, заместник председател на Управителния съвет на Съюза за стопанска инициатива (ССИ)
Уважаеми Г-н Министър-председател,
Принуден съм да споделя с Вас загриженост и безпокойство, възникващи във връзка със събития, които будят основателната тревога на ръководството и значителен брой членове от регионалните и браншовите организации на нашия Съюз.
В последните два месеца ръководството на Съюза за стопанска инициатива (ССИ) получи нееднократни сигнали относно това, че представители на Министерството на вътрешните работи (МВР) се свързват с отделни граждани на Република България и ги напътстват да си „спомнят” факти и обстоятелства, злепоставящи Изпълнителния директор на Съюза за стопанска инициатива – г-н Алексей Петров.
Ето следните примери, които илюстрират в достатъчна степен горното твърдение:
Случай 1. В началото на настоящата седмица върху един от обвиняемите по така нареченото дело „Наглите 1” – Даниел Димитров, известен ни от медиите като „Данчо – Релето”, който е задържан под стража, е бил оказван психически натиск да съобщи неверни обстоятелства, свързани с извършено убийство за Антон Петров, известен от медиите като „Хамстера” и за Алексей Петров. Това събитие е надлежно документирано.
Случай 2. На 27. 01. 2010 г., г-н Любомир Лалев – бивш служител в „Лев-корпорация” и дългогодишен участник в работата на ССИ е бил извикан от комисар Георги Костов, служител в Направление Убийства в МВР, заедно с лице, представило се като Янев и е бил поканен да си спомни „нещо лошо” за „Лев Корпорация” и в частност за Антон Петров и Алексей Петров. Разговорът с г-н Любомир Лалев е бил приключен, след като служителите на СДВР му заявили, че последният „е безполезен”, след като не е успял да си спомни нищо лошо за Антон Петров и Алексей Петров.
Случай 3. Имах неудоволствието да бъда посетен от гражданин, чието име в момента няма да съобщавам от етични съображения, който сподели, че е бил викан няколко пъти от служители на съответните ведомства и уговарян „да си спомни нещо подходящо” за Алексей Петров. Съзнавам, че това твърдение звучи неубедително, когато не е подкрепено с конкретно име, но мога да Ви уверя, че при проявен интерес от Ваша страна ще бъда максимално изчерпателен.
Уважаеми Г-н Министър-председател,
Създава се твърде неблагоприятното впечатление, че определена част от служителите на МВР са използвани не според задълженията им, а за да се създават „доказателства” за несъществуващи деяния, което очевидно е насърчавано от високо ниво в МВР.
Налице е риск да се утвърдят порочни и вредни за обществото ни практики да се издирват престъпници по поръчка.
Такива практики не само, че няма да доведат до обществено значими резултати, но и деморализират в еднаква степен служителите на МВР и гражданите на Републиката, които следят с внимание борбата с престъпността в страната.
Съюзът за стопанска инициатива (ССИ) е утвърдена работодателска организация в Република България. Тя е национално представителна от момента, когато в българското законодателство се появява такова понятие – т. е. от месец януари 1993 г.
През всичките изминали години, ССИ е партнирал коректно на социалните си партньори – държавата и профсъюзите. Ние посрещнахме с нескрит оптимизъм номинирането на г-н Тотю Младенов за Министър на труда и на г-н Симеон Дянков за председател на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
В момента ССИ партнира на изпълнителната власт на повече от 30 различни нива на които се осъществява тристранно сътрудничество.
Представители на ССИ участват във всички Комитети за наблюдение по различните оперативни програми – транспорт, околна среда, развитие на селските райони, човешки ресурси, административен капацитет, конкурентоспособност.
Взаимодействието между Изпълнителната власт и ССИ в качеството му на национално представителна работодателска организация е пряко и многостранно. При тези обстоятелства, ние сме изключително обезпокоени от действията но определени служители на МВР, които очевидно се опитват да „конструират” компрометиращи обвинения срещу изявен член и деятел на нашия Съюз.
За нас е крайно неприемливо да се търсят начини за злепоставяне на Изпълнителния директор на ССИ – г-н Алексей Петров, при положение, че заедно с него, години на ред провеждаме различните политики на Съюза и най-вече постоянната му антикорупционна кампания.
Г-н Алексей Петров никога не ни е давал повод да се съмняваме в отговорното му отношение към държавността, борбата с престъпността и борбата с нововъзникващите рискове и заплахи.
Ние искрено се надяваме, че тихата но злокачествена кампания по търсене на свидетели, които „да си спомнят” злепоставящи обстоятелства за г-н Алексей Петров и за „Лев – корпорация”, която е член на ССИ, не се извършва със санкция от най-високо ниво. Надяваме се, че Вие имате възможността и добрата воля да проверите изложените по-горе факти и да пресечете подобни лоши практики в българските силови ведомства.
Като се надяваме на по-нататъшно успешно съвместно сътрудничество, позволете да изразя най-отличните си към Вас почитания.
С уважение: Д-р инж. Теодор Дечев
Заместник-председател на УС на ССИ, Председател на Съвета на браншовите организации при СС”
Десет дни по-късно Алексей Петров е арестуван
при снимана полицейска „холивудска” продукция на МВР – Цветан Цветанов. „Приятелят” на Алексей Петров – Бойко Борисов, с когото Петров пуши пури и пие бяло вино с тетевенско сирене, си измива ръцете.
Три години след ареста си Алексей Петров дава интервю на Илияна Беновска за радиото и по онова време много близка до Петров, така както сега е близка с Бойко Борисов.
В интервюто Алексей Петров заявява: „Очевидно, че бях арестуван на 10.02.2010г., защото бях неудобен. Аз бях първият човек, който обявих на Бойко Борисов, че ще му опонирам. Не е тайна, че ние бяхме много близки. Очевидно е, че съм избрал да не му партнирам в намеренията, който имаше той от самото начало и за радост…
Ние от Съюза за стопанска инициатива
предложихме на министър Дянков чрез правителството да извади парите на държавните предприятия от три частни банки и да ги прехвърли в Българската банка за развитие.
А с тези пари да се кредитира малкия и средния бизнес, каквито са фирмите на Съюза за стопанска инициатива и по този начин тези фирми в условията на кризата, да бъдат съхранени.
Отношението на Цветанов е причината Борисов да спре да разговаря с мен. Поводът е това писмо, защото аз съм имал почти ежедневни разговори по телефона с тогава премиера Борисов и съм се виждал с него поне 3 пъти седмично в този период до 10.02.2010г.
На 21.12.2009 г. ССИ написахме това писмо, но аз трябва да отбележа, че преди това имах няколко срещи с Борисов. Той всеки път отлагаше срещата, свързана с тези пари на държавните предприятие в тези 2-3 банки, като винаги си заявяваше: „Утре ги събирам и ще разгледаме този въпрос“.
И.Б.: Тези 2-3 банки са Корпоративна търговска банка и …?
А.П.: Няма значение, нека да не се занимаваме с финансови институции. Не се страхувам да ги назовавам. Тогава аз можех да продължа моите разговори с Борисов, да си говорим сладко, както 25-26 години сме го правили. Въпросът беше, че аз не съм отишъл при него като Алексей Петров, а като изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива.
В началото на 2010 г., месец януари, Бойко Борисов вече не ми вдигаше телефона. Бойко Борисов има голямо его, в което няма нищо лошо, стига да бъде използвано за добри неща. Борисов се разсърди, че след като така близко си контактуваме, че аз лично искам нещо – а това е решение на Съюза за стопанска инициатива, да напише това писмо – и той се засегна и спря да контактува с мен.
И.Б.: Малко по женски ми звучи, с извинение.”Ние му поискахме, той се засегна”. Не е сериозно.
А.П.: Аз бих казал, че е детско, но това е така. Това е нивото, това са отношенията.При нашата близост в годините Цветанов е бил обслужващ персонал. Не един или два пъти си спомням в МВР или в Столична община, как Цветанов стои пред вратата и Борисов му подвиква, Цветанов влиза, записва си и излиза. Цветанов най-малкото е ревнувал. След, като той стана министър, а Борисов министър-председател, някак си заради напрежение, което Цветанов си създаде покрай – няма да скрия, съпругата си, заради мой колега от ДАНС (Велин Хаджолов- б.р.) – някак Цветанов си промени отношението, без да има никакви причини.
…Смятам, че Цветанов реши, че при тази ситуация, при тези нови обтегнати взаимоотношения, които имахме с Борисов, той можеше да се възползва, даже на тази основа да засили своята близост с премиера.
…Борисов не му е позволил. Борисов ме арестува чрез Цветанов. Нека не се заблуждаваме, че министър на вътрешните работи не е Бойко Борисов, а Цветан Цветанов. Цветанов е говорител и изпълнител на най-ниско ниво. Това, че има човешка злоба в Цветанов и тя може да се използва срещу неудобните хора, това не означава, че той е фактор в МВР. Той е изпълнител и се опасявам, че и следващият министър е в същата позиция.
И.Б.: Какво застраши ССИ, ерго Вие, Петров, приятелят на Бойко Борисов, с какво застрашихте Борисов, че той нареди да ви арестуват и да гниете в затвора?
А.П.: Оказа се по-късно, че тези пари са били приготвени да се финансират медии. И тази голяма пропаганда, за тези три години и половина, която постигна в резултат тази дистанция между хладилника и телевизора, всъщност е медийната пропаганда.
И.Б.: Само за медии ли толкова много пари, г-н Петров?
А.П.: Разбира се, и за корпоративни цели за отделни сделки. Парите на държавните предприятия в тези банки са около 1 милиард. Те бяха на депозит между 0% и2%, а същите банки кредитираха на 12-13%. Като изключим таксите, се получава една печалба от около 10%, което прави 100 милиона годишно. 100 милиона от въздуха. Как тези пари, близо 1 милиард, да бъдат извадени и да бъдат поставени в държавната банка за развитие. Наистина можеха да се спасят много предприятия от малкия и среден бизнес и много работни места.
И.Б.: Вие добре знаете, има закони лоши или добри, това трябва да се доказва, иначе може да изглежда, че наклеветявате Борисов.
А.П.: Не е наклеветяване, има документи.
И.Б.: Какви документи има? Къде са отишли тези 100 милиона, Борисов ли ги е взел?
А.П.: Аз не казвам, че той ги е взел. Има документи, в които ССИ предлагаме много пъти това първо писмо, имаме среща с министър Дянков. Имаме второ писмо, в което предлагаме на премиера Борисов чрез г-н Дянков:
„Г-н Борисов, молим, имаме експерти, които са готови да разработят програма – все още не е късно – тези пари, които предложихме преди две години да бъдат прехвърлени в държавната банка, но вече предлагаме да се кредитира на нулева лихва, включително и на отрицателна. Представяме анализ за това, което се е случило през две години и тенденциите, които ни очакват. Това писмо е от декември 2012 г.
Борисов се страхуваше, че аз зная много и мога да започна да говоря, включително за тези разговори за тези пари.
…Това, че нещо не се казва, са дежурните конспиративни теории. Аз бизнес с Бойко Борисов не съм имал. Разбира се, по различни поводи – особено когато бях в ДАНС – ме е молил за различни услуги и ми е обещавал всевъзможни неща. Борисов си позволи преди месец да ме наклевети, че съм се възползвал от службата. Заедно с тази клевета в едно интервю каза, че имам връзка с взрива на Цветелина Бориславова и в изнасянето на информацията за „Буда“.
Уверявам ви, че не в такава степен ме е засегнала клеветата, че съм участник във взрива на Бориславова, нито пък за информацията за „Буда“. Но съм изключително обиден и засегнат заради това, че Борисов знае, че аз по никакъв начин не съм се възползвал от службите, а тъкмо обратното.
Когато бях в ДАНС, бях повярвал, че ще се прави държава и Борисов това го виждаше. И той е човекът, който ме помоли, като кмет на София – лично настояваше пред Петко Сертов/ директор на ДАНС тогава- б.р./ – с един огромен страх, че София ще бъде залята от епидемия във връзка с боклука, който се беше натрупал. За първи път за 20 и повече годишната ми практика в службите за сигурност, аз съм работил по тази задача на ръба на закона.
Аз си позволих в някаква степен наистина да злоупотребя със закона заради тази опасност от епидемия. Но и този случай, Борисов се възползва от нашата работа, от нашата акция да изкараме боклука от София и всъщност, той смени едната фирма с другата, за да направи своята далавера.
…По този случай Борисов изпрати благодарствено писмо, есемес до Петко Сертов и до мен, който гласеше: „Благодарим за Алексей“.
…Ако не бях арестуван, не искам да си придавам важност, но съм убеден, че най-малкото щеше да има разговори на тази тема, щеше да се включи и омбудсмана по това време Гиньо Ганев, експерти като Емил Хърсев. И тогава, в онзи период изпреварващо, Борисов щеше да стигне до извода, до който стигна преди 10 дни, че не е провеждал никаква социална политика и малкия и среден бизнес е унищожен.
Затова, аз през 2011 г. не отидох толкова да ставам президент, колкото да убедя хората, че Борисов е истинският килър на малкия и среден бизнес.
Когато се говори за недоверието към предишни правителства – аз мога да говоря за правителствата от Иван Костов насам, защото работата ми е била такава, че съм разполагал с информация. Повярвайте, че може да се говори за загуба на доверие и при правителството на Иван Костов, и при правителството на Сакскобургготски, и при Тройната коалиция, но при Бойко Борисов не става дума за загуба на доверие, става дума за страх. Никога в България не може да има среда за предприемаческа инициатива, когато човека го е страх, че ако тръгне да създава малка или средна фирма, Борисов ще му я взема.
…Административният рекет е зададен от най-високо ниво, от Бойко Борисов. Той имаше своя философия, че трябва да подчини изцяло бизнеса, като смяташе, че това ще му даде комфорт да управлява дълго. Малкият и среден бизнес не принадлежи на никого. Големият бизнес винаги си говори с властта, а малкият и среден бизнес създава работа на хората. …
Какво му пречеше на Борисов, заедно с онова, което ние предложихме – около 1 млрд. – да вземат парите на държавата от тези банки. Ако е имал притеснения за финансова стабилност на тези банки – нека да останат тези пари вътре, но с 1 милиард от тях да се финансира малкия и среден бизнес на максимум 7%, а европейските проценти в този момент бяха между 3%и 5%. Не може българската фирма да е конкурентна в европейската общност, когато кредитирането в другите страни е по-ниско.”
От 10 февруари 2010 година до днес – близо пет години Алексей Петров НЕ КАЗВА НИЩО КОНКРЕТНО ОСВЕН ТЕОРЕТИЧНИ ПОСТАНОВКИ ЗА БАНКИТЕ, ЗА ЛИХВИТЕ И ЗА МАЛКИЯ И СРЕДЕН БИЗНЕС. НЕЩО, КОЕТО МОЖЕ ДА НАПРАВИ ВСЕКИ СРЕДНОСТАТИСТИЧЕСКИ ЛЕКТОР.
И при сегашния развихрен скандал около КТБ Алексей Петров стои на „сянка”.
И МЪЛЧИ. Или отронва по някой общ лаф.
Четири години той се заканва, че ще извади на показ схемите за елиминиране на неудобните, както и конкретика по тях. Остана си със заканите и общите приказки.
Откакто ДАНС е в ръководните ръце на Владимир Писанчев, а МВР – в ръчичките на Цветлин Йовчев и Георги-Великовата компания от ДАНС, Алексей Петров не е обелил и дума критика към някогашните си „врагове”, които обяви за емисари на чужди спецслужби, продали националната сигурност на България.
А националната сигурност на държавата е и банковата сигурност.
Същите тези лица сега „ПРОСПАХА” скандала с КТБ. Петров обаче пак мълчи. Въпреки че е брилянтно наясно с всички ИМЕНА И КОРУПЦИОННИ СХЕМИ И ПРАКТИКИ, ПРОВЕЖДАНИ В И ОКОЛО КТБ.
Подозрително унисонно за всичко това мълчи и Цветан Василев.
Като изключим евтините манипулации на бойковиста Кольо Парамов, който пласира пиринчени „активни мероприятия”, че Цветан Василев във Виена бил дал “заверени” показания, посочвайки всички имена на политици, на които бил давал пари.
Парамов е толкова смешен, че е излишно да бъде коментиран.
Както години наред Алексей Петров мълчи, така /ще/ мълчи и Цветан Василев.
И не заради угрозата от някой багажник.
А заради ОМЕРТАТА. Която винаги е СДЕЛКА.
Говори се там – зад завесата, където откупваш себе си или търсиш минимализиране на загубите ти.
Впрочем има нещо на пръв поглед абсурдно. Но само на пръв поглед. Цветлин Йовчев, твърдят брилянтни източници, е лично пробутване на Цветан Василев в правителството на Орешарски. А преди пет години Алексей Петров поведе война срещу цветлиновци от ДАНС, които продават националната сигурност на България.
Днес и Алексей Петров, и Цветан Василев са от страната на подозрителното мълчание.